arrow

Artroskopia

Wówczas mówimy o artroskopii terapeutycznej. Podczas artroskopii jeśli istnieje taka potrzeba można podawać leki dostawowo. Jakie są zalety i wady artroskopii w porównaniu do operacji klasycznej? Największą zaletą jest mniejsza inwazyjność artroskopii (niewielkie, kilku milimetrowe blizny), a więc mniejsze uszkodzenie tkanek, mniejsza bolesność w porównaniu do klasycznej operacji, mniejsza utrata krwi, szybsza rekonwalescencja i możliwość obciążania operowanego stawu (już po kilku dniach).

W niektórych przypadkach, jak np.: trudny dostęp, czy trudności w zobrazowaniu pożądanej struktury, lepszą metodą może być klasyczna operacja, gdzie pole operacyjne jest większe i pozwala na lepszy dostęp i uwidocznienie poszczególnych struktur (kosztem jednak bardziej rozległego zabiegu operacyjnego).

Powikłania po artroskopii zdarzają się bardzo rzadko. Może powstać krwiak w okolicy stawu, obrzęk stawu, wysięk w stawie albo zakażenie bakteryjne. Artroskopia wykonywana jest zwykle w ramach zabiegu chirurgii jednego dnia, tzn. pacjent wypisywany jest do domu w dniu zabiegu lub najdalej na następny dzień.

Trwa zwykle kilkadziesiąt minut (w zależności od typu stawu i rodzaju artroskopii). Po artroskopii nie zakłada się opatrunku gipsowego, a jedynie stabilizującą z zewnątrz staw, ortezę. Sam zabieg jest refundowany przez NFZ, a wykonywany prywatnie kosztuje kilka tysięcy złotych (średnio ok.

2,5-4 tys. zł). Artroskopia. W pozycjach, kiedy nieinwazyjne poszukiwania nie dopuszczają nam przeznaczyć, co takiego dzierga się z polskim przegubem czyli pochłania on pewne zabiegów terapeutycznych, dopiero słusznym dociekaniem bywa artroskopia.